Prewencja

Bezpieczeństwo w sezonie zimowym

Sezon grzewczy można uważać za rozpoczęty. Niestety niesie on ze sobą wiele zagrożeń, których można uniknąć przestrzegając stosunkowo prostych zasad. Dla przypomnienia oto kilka z nich:

1. Drożność przewodów kominowych – sprawdźmy czy po ostatniej wizycie kominiarza wyczystka kominowa jest wyczyszczona i czy nie zalega w niej jak również w kominie, sadza która bardzo łatwo może ulec zapaleniu.

2. Porządek wokół kotłów centralnego ogrzewania – nie składujmy w pobliżu naszych kotłów materiałów łatwo palnych (kartony, folie, styropian itp.), które w wyniku nagrzania mogą ulec samozapaleniu.

3. Sprawne przewody wentylacyjne – dopilnujmy by kratki wentylacyjne w naszych mieszkaniach były drożne, by nie były zasłonięte czy zabrudzone. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach, w których zainstalowane są piecyki gazowe, kominki, gazowe podgrzewacze wody.

4. Czujniki tlenku węgla, dymu lub gazu – montujmy czujniki wykrywające nieszczelności w obrębie zastosowanych instalacji. Sprawne i dobrze dobrane czujniki są w stanie w porę ostrzec nas o zagrożeniu, które może być dla nas i dla naszych bliskich śmiertelnie niebezpieczne. Pamiętajmy, że czad nie ma zapachu, koloru ani smaku… a jest zabójczy!!!

Drodzy mieszkańcy Bażanowic – jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub potrzebujecie pomocy w powyższych kwestiach jesteśmy do Państwa dyspozycji. Wystarczy skontaktować się z naszymi strażakami
(☎️ 607 663 969 ☎️).

Bezpieczeństwo w sezonie zimowym… zależy od nas samych

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

W poprzednim roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy akcję „Nie dla tlenku węgla – bądźmy mądrzejsi przed szkodą!”

Można tylko przypuszczać, że w zbliżającym się sezonie grzewczy znowu niestety usłyszymy o wypadkach zatrucia się ludzi tlenkiem węgla.

Cichy zabójca jak zwykło się mówić o tlenku węgla, potocznie zwanym czadem to substancja bezwonna i bezbarwna dlatego nie należy ją mylić z dymem. Czad  – bo to jego potoczna nazwa –  powstaje jako produkt niepełnego spalania w piecykach gazowych (tzw. junkersach), kominkach czy piecach na paliwo stałe. Powstaje głównie w pomieszczeniach, które nie posiadają właściwej wentylacji i niestety przy odpowiednio wysokim stężeniu potrafi zabić w kilkanaście sekund.
Aby zapobiec ewentualnym tragediom, strażacy OSP Bażanowice, postanowili zaoferować swoją pomoc w doborze, zakupie a także montażu odpowiednich czujników ostrzegawczych. Nasza propozycja jest skierowana do wszystkich, którym możemy w ten sposób pomóc, a szczególnie osobom starszym, dla których to może być temat zbyt  skomplikowany. Wszystkich zainteresowanym naszą akcją, zapraszamy do kontaktu z naszymi strażakami lub z numerem do OSP Bażanowice: 607 663 969 – Wasze bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze !